středa 14. října 2015

BARCELONA MEMORIES & TIPS

Mám pocit, že jsme si nemohly s kamarádkou zvolit lepší město na závěr léta než byla Barcelona. Běhaly jsme jen v šatech, bylo tam nejlepších 22°C - 27°C, při kterých se Španělé zahalovali do péřovek a my jsme mohly odhodit vrstvy, které jsme na sebe začaly nabalovat u nás v Česku. 

UMĚNÍ

Před cestou jsme neměly tolik času na přípravu programu, kolik bychom si přály (zase ta PechaKucha), tak jsme jen narychlo sepsaly všechny tipy od Minty FintySandry a Adély, protože kdo zná Barcelonu lépe než ona. Program na další den jsme si pak určily vždy večer, který tomu předcházel. Za největší vychytávku považuji articketbcn, se kterým oběháte ta nejlepší muzea a galerie za 30 eur a na místě se už o nic moc nemusíte starat. Snad jen o to, aby neměli zrovna zavřeno, jako jsme se napálily my dvě v Fundació Joan Miró, galerie, která má za mě osobně nejvíce bodů už proto, že je sama o sobě architektonickým skvostem. Articket má navíc platnost jednoho roku, takže pokud nestihnete jako my oběhat všech šest muzeí, která jsou v ceně, máte motivaci se do Barcelony vrátit. A věřím, že to nebude jen platností articket..

 Fundació Joan Miró
MACBA

OKOLÍ BARCELONY

Samotný odstavec si zaslouží náš výlet na Montserrat, klášter v horách, zhruba 40 km od samotné Barcelony. Naplánujte si to jako celodenní výlet, stojí to za to. Ani celá Barcelona mě neuchvátila tak jako samotný Montserrat. Z Barcelony se tam krásně dostanete vlakem z náměstí Espanya, vlak zastaví přímo u stanice lanovky, která vás vyveze až ke klášteru za nějakých 6 eur a vy se mezitím můžete kochat španělskými panoramaty. Co ale bezpodmínečně nesmíte vynechat je výstup na nejvyšší vrchol - Sant Jeroni (1 236 m. n. m.), stoupáte částečně po schodech, nebo se škrábete do kopce, obdivujete vápencové hory všude okolo vás a je vám prostě krásně. Za jasného počasí prý dohlédnete až 60 km daleko. Nám se přes hory líně valila mlha a vlastně to vůbec nevadilo. Je to jeden z nejhezčích zážitků, které si spojuji s celým Španělskem.


NEBE V HUBĚ

Co se týče jídla a kaváren ... Neodpustily jsme si návštěvu La Vietnamita, protože nás už obě pár dnů zmáhala touha po pho bo. La Vietnamita neurazí, ale ani nenadchne. Je sympatická interiérem a přístupem lidí, kteří v ní pracují, ale mnohem lepší vietnamskou kuchyni jsme ochutnaly v Bun Bo Vietnam. Proslulé churros jsme jedly snad dvakrát denně (je mi jasné, čemu mohu přičítat příbytek na váze dvě kila..). Nejlepší jsme ochutnaly v Xurreria Banys Nous, která si vysloužila i své místo v cestovních průvodcích, tak na tom asi něco bude. Nedaleko je Be Chocolat, kde jsme si nakoupily pralinky s sebou a jestli je něco "nebe v hubě", pak jsou to právě ony. Nebo možná bych neměla zapomenout na Chök, kde jsem si poprvé dala cronut a od návratu z Barcelony se mi o nich zdá každou druhou noc. Sem vážně musíte, nedělám si legraci.


KDE NEUDĚLAT RADOST VAŠÍ PENĚŽENCE

Nejmilejší designové obchůdky byly na ulici Torrent de l´olla, kde je jak la-a, tak wild we. První je zaměřený spíše na bytové doplňky, ale narazíte tam i na ručně vyráběné šperky a druhý je směsicí autorské módy a vychytaných designových doplňků. Nemůžu se rozhodnout, který z nich se mi líbil více, na instagramu jsem do nebes vychválila oba (tady a tady).

 la-a

Přestože nefandím zábavním parkům, atmosféra Tibidabo parku, který se tyčí nad Barcelonou spolu s gotickým kostelem Sagrad Cor mě odrovnala. Tibibus jezdí přímo k parku z náměstí Plaça de Catalunya.

Na Plaça de les Glòries Catalanes se koná bleší trh, netuším jak často, nepodařilo se nám dohledat žádný web. Každopádně jsme měly štěstí, že když jsme tam vyrazily, zrovna se konal (to bylo v sobotu a Sandra potvrzuje, že trh funguje i ve středu). Jsem pravděpodobně dost rozmazlená naším ostravským blešákem, protože tady jsem si nic nevybrala. Ale vedle blešáku byl i pidi trh s jídlem, kde jsme si koupily první churros a kyblík s olivami, které jsme pak jedly celý den, takže vlastně spokojenost.
NEJHEZČÍ KOLA

Jeden den jsme měly půjčená i kola a Color Bikes na c/Tallers 1 můžeme doporučit. Sympatický koncept, kdy si kolo vyberete podle vašeho stylu, barvy a krásná jsou prostě všechny. Tak se stalo, že jsem si zcela povrchně dovolila sladit kolo s barvou šatů .. :)


DOJMY

Na závěr musím přiznat, že na první pohled mě Barcelona dost vyděsila. Všichni jsou hrozně hluční, drzí, není tam čisto jako u nás, byty jsou menší a ceny vyšší. Nutno říct, že i přesto, že jsem říznutá jihem (poloviční Řekyně), jsem si musela na atmosféru Španělska chvíli zvyknout. Aklimatizace však přišla během prvních dvou dní a Španělé nás překvapili svou vstřícností, ochotou mluvit anglicky, nebo se s vámi dorozumět i jakkoliv jinak a já jsem tam určitě nebyla naposledy.
14 komentářů:

 1. Ach, tolik vzpomínek!! A na blešák jsem koukal s otevřenou pusou, když jsem ho kousek od okurky našel =).
  Jinak spoustu míst jsem nenavštívil a díky za tip na Montserrat..píšu si..a ať už je rok 2016 a já se tam můžu do té nikdy nespící Barcy vrátit..

  Michael
  www.ontheleaf.net

  OdpovědětVymazat
 2. - safra. ja tam byla naposledy pred 11 lety ! nutno napraviti !

  OdpovědětVymazat
 3. Parádní report! Taky bych se tam hned vrátila...

  OdpovědětVymazat
 4. krásne fotky :) do Barcelony by som sa hrozne rada pozrela a okrem kultúry ma láka aj príroda, čo sa pri mne nestáva často ;)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 5. ta kočka na tom baru je super! :) krásné fotky, ty kola se mi taky moc líbí. do barcelony se musím brzy podívat, je to jasné.

  OdpovědětVymazat
 6. Teda, ty jsi toho stihla strašně moc za pár dní :), až pojedu příště, načerpám u tebe inspiraci. Ty kola jsou super.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono pět dní není zase tak málo :) dá se toho stihnout opravdu hodně!

   Vymazat
 7. Are you looking for free YouTube Subscribers?
  Did you know you can get them ON AUTO-PILOT AND TOTALLY FOR FREE by getting an account on Like 4 Like?

  OdpovědětVymazat

 
Používá technologii služby Blogger.