neděle 22. května 2016

BRUSSELS TRAVEL TIPS & MEMORIES

Nemůžu uvěřit, že cestovatelský článek o Bruselu píšu teprve teď. Po návratu jsem se rovnou vrhla na psaní diplomky, moc dobře si na to vzpomínám. Pak jsem fotky nějak nechala uležet, i když jsem se k nim moc ráda vracela, ale stále je ne a ne upravit. A před Velikonoci, když jsem si nad článek konečně chtěla sednout, přišla série teroristických útoků právě v Bruselu a článek jsem dala k ledu na neurčito. 
Každopádně fotky vytahuji na světlo světa, Brusel si to zaslouží. Musím říct, že už koncem února, kdy jsme tam byly s Leontýnou, nervozita a hrozba teroristického útoku byla znát. Možná nebylo nejmoudřejší tam jet, letenky jsme ale měly už od podzimu a chuť vycestovat velkou, tak jsme zkrátka jely. Týna si sbalila antistresové omalovánky do letadla, které ji jako vždy akorát více vystresovaly a letělo se. O našem nejlepším bytě jsem psala už tady. Pokud se tam někdy vrátím, chci bydlet znova přesně v tomhle domě.

Úplně první věc, kterou doporučuji udělat, než si sbalíte kufr, je sehnat si USE-IT mapu Bruselu. To bude váš nejlepší parťák na cesty. K tomu si doporučuji stáhnout ještě nějakou offline mapu, protože nevím, jak to Belgičané udělali, ale některé věci v USE-IT mapě leží trochu jinde, než je skutečnost. A to jsme si opravdu ověřily několikrát, takže na tipy je mapa skvělá, na orientaci však zvolte nějakou jinou.
JÍDLO
Připravte si pořádně plné prasátko, než do Bruselu pojedete. Je tam draho, o tom žádná. Přestože espresso stojí jako v Bratislavě, tak za snídani pro dvě nebyl problém nechat v kavárně přes 35 eur. Na druhou stranu jsme se většinou nasnídaly tolik, že jsme vynechaly oběd a přeskočily rovnou na podvečerní hranolky a jako dezert si daly belgickou vafli.

Do Parlor coffee jsme zavítaly hned první ráno, kdy nám došlo, že snídaně bude tvořit náš největší výdaj. Tu nejlepší snídani jsme měly v Hinterland poslední den v Bruselu – vejce do skla s uzeným lososem a skvělý flat white. 
Nejlepší hranolky jsou u Maison Antoine, což vám potvrdí i v USE-IT. Možná vám budou chutnat tak moc proto, že ve frontě na ně si počkáte minimálně 20 minut. Levnou čínu z Chaochow city, za jídlo dáte okolo 6 eur a opět doporučuje i USE-IT. Dejte si kávu z PIM coffee. Nebude ta nejlepší, kterou jste kdy pili, ale majitel má nejroztomilejší dodávku, kávu prodává přímo na ulici a úsměv k tomu zdarma. Když jsem si ho začala fotit a podíval se nás s Leontýnou, jak tam obě stojíme s klobouky na hlavě, tak se smíchem řekl, že by si měl vyfotit spíše on nás. Na vafle si zajděte do MOKAFE, lepší údajně neseženete. V Kitchenette bistru si můžete dát opravdu cokoliv. Retro na vás dýchne už u vstupu a interiér tam je tak roztomilý, že vám bude vlastně úplně jedno, co jíte. Kitchenette jsme objevily úplnou náhodou a přesně takové objevy patří k těm nejlepším!

Co je ale na Bruselu vůbec nejlepší? Že se tam neřeší, že si do hospody přinesete hranolky z venkovního stánku a to nejen na zahrádku, ale i do podniku uvnitř. Naopak vás k tomu sami nabádají. Hranolky z venku, pivo od nich .. Není divu, za pivo zaplatíte od 4 eur výše, takže majitelé zkrátka nepřijdou.
DOPRAVA
Nenašly jsme levnější cestu než koupi 24hodinové jízdenky za 7 eur. Na druhou stranu platí úplně na vše od tramvají až po metro. Tramvaje v Bruselu jezdí i pod zemí, že občas nechápete, jestli jste v tramvaji nebo už v metru, fakt zvláštní.
CO VIDĚT

Bleší trh na Place du jeu de Balle – my jsme sem bohužel dorazily hodinu před zavíračkou a zrovna se spustil prudký liják, takže prodejci začali stánky sklízet dříve. Smutně jsme přihlížely z průjezdu, ve kterém jsme se schovávaly před deštěm. Blešák vypadal opravdu nadějně! Když budete blešák hledat tak jedině s hlavou v oblacích. Ve čtvrti okolo se nachází spousta komiksových fasád.

Muzeum s dinosaury na Rue Vautier 29, pro mě to mělo "just wow" efekt pravděpodobně jen proto, že u nás nic podobného nemáme. Vyzbrojte se pevnými nervy, dětí je tam více než dinosaurů! Oproti tomu Muzeum komiksů nás více než zklamalo, kdyby tam nebyla velká část věnovaná Šmoulům a free wifi, tak bychom se tam snad ani neohřály... 

Parking 58 – je přesně jedna z těch věcí, která v USE-IT není zaznačena úplně moudře. Bloudily jsme asi hodinu, než jsme našly správnou budovu, ale vyplatilo se. Na střeše Parking 58, která je volně přístupná, se vám otevře výhled na celý Brusel, který je opravdu lepší než z dalekého Atomia, kde ještě musíte platit za vstup (ale i tak bylo Atomium boží, ne že ne!). Parking 58 měli bourat už v roce 2015, ale v době našeho pobytu tam stále byl a informaci o bourání, jsme nikde neviděly.. Pro mě jedno z nej míst v Bruselu.

Magritte Musem na Place Royale. Tři patra plné jeho tvorby a života, to stojí za to!

4 komentářů:

  1. v Bruselu jsem byla několik let zpátky a moc se mi tam líbilo. pamatuju si, jak jsem byla zmatená, když na mě někdo promluvil francouzsky :)
    to muzeum komiksů vypadá zajímavě, i když mě by asi taky bavili jen snad ti šmoulové :D

    OdpovědětVymazat
  2. Nice post, and beautiful photos! they look so nice! At this place, you can see more fashion things.

    OdpovědětVymazat

 
Používá technologii služby Blogger.