pondělí 1. února 2016

GDAŇSK TRAVEL TIPS & MEMORIES

Když jsme si s Ladislavem vybírali destinaci pro zimní dovolenou, ve hře byly Atény, Gdaňsk, diskutovali jsme i o Tatrách (ani jeden nelyžujeme), Ukrajině, Londýnu. Vcelku rozmanitý výčet, ale mě to stále nejvíce táhlo do Gdaňsku a ten nakonec také vyhrál. Možná to bylo kulturní blízkostí země a teoreticky i tou geografickou (z Ostravy jsme se tam dostali vcelku pohodlně vlakem a cesta trvala sedm hodin). Nemohli jsme si přát lepší počasí než jaké jsme teď koncem ledna měli. Bála jsem se, že tam bude chladněji než u nás, ale nebylo, jen u moře hrozně foukalo, ale co zvládnu já, zvládne každý jiný milovník tepla.Gdaňsk je v zimě klidnějším městem, které není narvané turisty a plyne si poklidným životem. Hodně muzeí je v zimě zavřených, nebo mají otevřeno třeba jen do tří, takže doporučuji všechno dopředu zjistit, ať nejste zklamaní jako my. Večery jsou tady protkané zajímavou směsí romantiky (u řeky) a lehkou formou úzkosti, kterou ve vás vyvolávají liduprázdné boční uličky. Čtyři dny, které jsme tady strávili my, jsou na město tak akorát. Centrum opravdu projdete za den, ale je tak kouzelné, že jsme si ho procházeli každý večer zas a znova cestou domů (nejhezčí cesta je kolem starého přístavu a pak ulice Mariacka).Výlety do okolí
Původně jsme chtěli absolvovat výlet na poloostrov Hel, další do Gdynie a Sopotu (Gdynia, Sopot a Gdaňsk tvoří tzv. Trojmiasto). Nakonec se nám Gdynia ani Sopot nezdály v zimě dostatečně zajímavými, a tak jsme si udělali výlet jen na Hel. V létě se tam dá dostat lodí z Gdynie, my jsme však do Gdynie jeli SKM (nadzemka, která spojuje Trojmiasto) a pak přesedli na vlak přímo na Hel. Na Helu musí být v létě krásně, v zimě byl vylidněný, jak jsme předpokládali. Tvoří ho jediná velká ulice hned u pláže, která je lemovaná hospodami, které v zimě soupeří o těch pár turistů, kteří sem zavítají. Tahákem v zimě může být Fokarium (nevím, jaký je český ekvivalent pro místo, kde chovají tuleně?), které doporučuji navštívit v době krmení, jinak toho opravdu moc neuvidíte (v zimě by mělo probíhat v 11 a 14 hodin). Pak se projděte nedalekým lesem, který je plný bývalých vojenských objektů, kolem kterých vedou stezky různé délky (nejkratší má čtyři kilometry). Taky se tak dostanete na nejjižnější část poloostrova, kde se vám otevře výhled na opravdu krásné pláže lemované borovicovými lesy.

Galerie, muzea
Celoročně otevřené Evropské centrum solidarity (ECS) si naplánujte na nějaký den, kdy bude třeba pršet. Je to opravdu rozlehlá výstava, kde zvládnete chodit celé hodiny. Výstava je rozdělena do sedmi sekcí. Bohužel jsme se shodli, že nejvydařenější byla hned první sekce a pak to začalo postupně pokulhávat. Byli jsme přehlcení informacemi, kdy občas bylo těžké uvědomit si všechny souvislosti a pro mě také nebylo nejjednodušší číst a poslouchat všechen výklad jen v angličtině. ECS je hned za vstupem do areálu přístavu, kam se zajděte také mrknout. Gdaňsk Mural Gallery v Zaspě, kterou odstartovala první malba Kolosea v roce 1997, si také nenechejte ujít. Procházka stojí za to, byť je to "jen" sídliště, jeho šeď ale rozbíjejí opravdu skvělé murály a mě moc bavilo chodit okolo a čekat, kde na mě zase nějaký vykoukne.
Kavárny, restaurace, bary
S kavárenskou kulturou to v Gdaňsku není vůbec tak daleko, jako u nás. Na severu zkrátka kafe pijí málo, hipsterské kavárny byste spočetli na prstech jedné ruky, přesto jsme pár milých podniků s dobrou kávou našli.

Jedním z nich bylo Fukafe, které je zároveň veganskou kavárnou a na výběr mají hlavně všechny druhy filtrované kávy. Dáte si tady i něco malého na jídlo, mají velký výběr domácích koláčů a jednu polévku denně (my měli rajčatový krém a byl výborný).

Na ulici Mariacka v samém centru města (a o jednu ulici níž než jsme bydleli my) je krásný espresso bar Drukarnia, kde si s vaší kávou vyhrají. My jsme sem chtěli jít i na snídani, což nebyl správný krok, mají jen jeden druh, který nás nezaujal, ale flat white, který jsme si tady dali, byl dobrý.

Příjemným překvapením bylo bistro Pyra bar, které jsme objevili hned první den, ale další tři dny nám trvalo chytit v něm volný stůl. Přesto na jídlo nečekáte nějak zvlášť dlouho, lidé se tady opravdu rychle střídají a za pár korun dostanete výborné jídlo, jehož základem jsou, jak jinak než brambory.

Z barů v první řadě musím doporučit No to cyk. Nevím, jestli jsme ho víc milovali pro jeho polohu hned naproti našemu bytu nebo atmosféru, ale jeho návštěvu určitě nevynechejte. Je plný místních, polského piva a vodky, dáte si tady i pár typických jídel a bude se vám jen těžko odcházet. 

Druhý sympatický bar je Jozef K (ve stejné ulici jako No to cyk). Interiér je opravdu útulný, dělaný s velkým citem, protože je plný blešákových drobností a starožitností, ale udělaný přesně s tou dávkou citu, která je potřeba k tomu, aby celkový dojem působil vkusně a ne přeplácaně.

P.S. Ve všech barech, většině kaváren a bistrech (výjimku tvoří restaurace) se objednává na baru. Trochu nám trvalo, než nám to došlo a zpočátku jsme si mysleli, že nás obsluha má jenom na háku. Co je na Polsku také fajn (pro mě), že všechny bary, kavárny a restaurace jsou nekuřácké. Ono to až takový problém pro kuřáky stejně nebude, protože většinou budete rádi, když se z těch skvělých barů vymotáte střízliví.. :) Další skvělou věcí je, že téměř všude zaplatíte kartou. Od nákupu jízdenek na SKM nebo tramvaj, přes nákup potravin, dokonce městskou tržnici, přes kavárny, restaurace a muzea. Hotovost si s sebou vezměte jen večer do baru.15 komentářů:

 1. fakt krásný fotky Lindi! vůbec jsem netušila že Gdaňsk je tak kouzelný... děkuju za inspiraci a ukládám si pro pozdější použití :)

  OdpovědětVymazat
 2. V Polsku mám přítele, takže tam často jezdím a mám to tam ráda, nicméně v Gdaňsku jsme ani jeden ještě nebyli a už dlouho plánujeme, že tam v létě musíme jet, tak jsem ráda za tipy. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V létě rozhodně :) určitě to bude mít taky své kouzlo!

   Vymazat
 3. V Polsku jsem nějaký čas bydlela, takže ho mám projeté horem spodem a v Gdaňsku se mi líbilo strašně moc! Byli jsme v létě, takže jsme navštívili i Gdynii a Sopot, Sopot je spíš na pláže, koupání a procházky, v Gdynii je zase námořnická univerzita a stihli jsme tam i závody v plachtění. Na Hel jsme jeli lodí přímo z Gdaňsku, což stálo v přepočtu asi tři stovky tam i zpět a líbilo se mi tam úplně nejvíc :) Miluju sever, takže to místo pro mě mělo neskutečnou atmosféru a klidně bych si dokázala představit tam žít. Co jsme bohužel nestihli, bylo fokarium - byli jsme tam zrovna v době letních táborů a odradila nás asi kilometrová fronta děcek. O to větší důvod tam jet příště. :) "Foki" jsem si ale úplně zamilovala - od té doby se na ně sem tam podívám tady http://www.sledzfoki.pl přímý přenos přímo z Helu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni, díky za tip na tu kameru, to je úplně boží! Hned zítra za světla na ně budu číhat :)) Jinak to fokárium je vážně maličké, což tam vlastně vidíš, tuleňů tam bylo jen šest, ale nám se i tak líbilo. Každopádně, kdybych měla stát tu frontu, vykašlala bych se na to stejně jako ty, až tak moc se z toho na zadek neposadíš. A děkuju za komentář! V Polsku jsem byla několikrát (Kraków hlavně) a mám stejné pocity jako ty.

   Vymazat
 4. Děkuji za článek a tip, kam se vydat příště :) Polsko je podle mého vždy dobrá volba. ráda si přečtu text a belistuji jen obrázky a to ti jde moc hezky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu, cením si toho! :) A s tou dobrou volbou souhlasím, už plánuju další výlet do Polska.

   Vymazat
  2. Jsi úžasná a věřím, že se ttib taml líbilo. Muselo to být super.. Škoda jen, že mám školuu, jinak bych hned jela. V létě to všechno (snad) napravím. :D

   Vymazat
  3. Léto je na výlety jako stvořené, do Gdaňsku přibal plavky a věřím, že to bude nezapomenutelný výlet! ♥

   Vymazat
 5. Dostal som sa sem z Googlu, chystame sa buduci tyzden na vylet, pekne fotky a kaviarne uz mam lajknute na facebooku, vyskusame, dakujem za inspiraciu :)

  OdpovědětVymazat
 6. Taky jsem se sem dostala z organicu a děkuji za inspiraci, klidně jí mohlo být více. :-) Do Gdańsku jedeme s přítelem ve čtvrtek a už se nemůžu dočkat. Na Hel naštěstí jezdí vlaky, je škoda že trajekty už na podzim nefungují.

  OdpovědětVymazat
 7. Překontrolovat eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Obchod odkudkoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

 
Používá technologii služby Blogger.