pátek 1. března 2013

BŘEZNOVÁ FILMOVÁ DOPORUČENÍ

Jedničkou na březen je určitě Ruby Sparks. To je velmi zvláštní film, který si pustíte a myslíte si, že to je lehká romantická komedie a ono se to tak nejdříve tváří. Pak se to otočí do fantasy a před koncem je to spíše drama. Rozhodně to není klasická romantická komedie a až tak často se smát nebudete. Každopádně podsouvá témata k zamyšlení a rozhodně stojí za zhlédnutí a více prozrazovat nebudu.


Druhým a třetím filmem, co jsem v minulém měsíci viděla bylo Brødre a Brothers. Abych to uvedla na pravou míru - Brødre je původní dánský film podle nějž Američané natočili svoji vlastní verzi Brothers, která je většině asi známá více. Já jsem prvně slyšela právě o dánské verzi, a tak jsem si říkala, že pokud na film kouknu, tak chci vidět nejdříve právě dánskou verzi, která je nejen, že lépe hodnocená, ale severské filmy jsou prostě hodně dobré obecně (snad až na jejich zfilmování Muži, kteří nenávidí ženy, které už nechci v životě vidět). Myslela jsem si, že když dříve uvidím verzi americkou, budu pak zaujatá vůči verzi původní, protože víte jak to je - Amerika umí filmy točit líbivě, jsou zdánlivě divácky zajímavější, mají jinou kameru. Severské filmy jsou takové syrovější, práce s kamerou je prostě jiná, alespoň tak na mě působily všechny ty, co jsem dosud viděla. Nakonec jsem nejdříve viděla Brothers, protože verze Brødre, kterou jsem měla v počítači mi nefungovala a i přesto jsem došla k závěru, že dánská původní verze je opravdu lepší. Byla jsem překvapená, že Američani obšlehli v podstatě úplně vše, že rozdíly ve filmech byly minimální a i přes mou oblibu Natalie Portman (ta byla vážně skvělá), je lepší dánská verze. V americké verzi je věnována velká část násilí a mučení v Afgánistánu, dánská verze ač tam neměla tolik podobných záběrů - násilí v jejich verzi působilo tak nějak mnohem tíživěji a naléhavěji. Těžko to popsat, musíte to vidět.. Pokud jste dosud neviděli ani jeden z filmů, a nechcete koukat na obě verze jako já, rozhodně si vyberte tu dánskou. Pokud jste schopni zkouknout oba, nejdříve dánskou, a pak americkou. Vážně! A pak mi napište, která je lepší podle vás ...

Brødre

Brothers

A jestli jste to někdo celé přečetli, tak klobouk dolů ! Jaké filmy mi doporučíte vy?

15 komentářů:

 1. Díky za tipy, na Ruby Sparks se určitě v brzké době podívám!

  OdpovědětVymazat
 2. já doporučuju jestli jsi ještě neviděla Sedmikrásky! :) Nebo Ostře sledované vlaky nebo Another Earth..

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem teď viděla Bůh masakru od Polanskiho a byl to celkem dost zajímavej film...

  OdpovědětVymazat
 4. Ruby je super iný romanticko-fantasy film :) V poslednej dobe som si pozrela Neobyčejný život Timothyho Greena, je to taká rodino-zaujimava veľmi fajn podívaná.

  OdpovědětVymazat
 5. Taky hlasuju pro Another Earth a děkuju za tip na Nowhere boy. Trailer k tomu filmu je hrozně nudný, ale film vypadal úplně jinak. Kdysi jsem si četla rozhovor s J.L. a on tam popisoval svoje mládí, říkala jsem si, že je to skvělej materiál na film :)

  OdpovědětVymazat
 6. kde jsi prosím koukala na ruby sparks?

  OdpovědětVymazat
 7. A hlavně Nikolaj Lie Kaas, je kus :)

  Kde by se dala sehnat ta dánská verze...:) Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 8. hlavne ten prvý ma zaujal :)
  ale ani tie dva ďalšie určite nebudú zlé .. a keby, tak by som si určite pozrela najprv dánsku verziu :)

  OdpovědětVymazat
 9. Díky za tip, dánské Bratry jsem si přidala na čsfd do "Chci vidět".
  Posílám pár tipů na méně známé filmy, které jsme všechny hodnotila 5*.
  http://www.csfd.cz/film/29609-cesta-domu/
  http://www.csfd.cz/film/38110-huozhe/
  http://www.csfd.cz/film/226199-gone-baby-gone/
  http://www.csfd.cz/film/82635-krvava-nedele/
  http://www.csfd.cz/film/7340-horky-mesic/
  Klára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kláro, velmi děkuji za tipy! Vypadají skvěle úplně všechny, ukládám do must-see. Viděla jsem akorát Gone baby gone a tam s tebou a 5* souhlasím. Zbytek musím vidět!

   Vymazat
  2. To jsem ráda, že tě filmy zaujaly, doufám, že se budou líbit a že potom bude recenze :) Krásný nový týden!
   K.

   Vymazat
 10. děkuju za tip na Nowhere boy,...moc se mi libil,..
  na Ruby Sparks se urcite podivam ;)
  no docela zajimavy polsky film Místnost sebevrahů o virtualni realite,...je to celkem depresivni,ale me se to moc libilo,a je tam toho dost k promysleni,..jak nas ovlivnuje internet a tak,..a dokonce je to i k sehnani na uloz to ,...
  http://www.csfd.cz/film/298314-mistnost-sebevrahu/videa/?type=1

  OdpovědětVymazat
 11. ruby sparks má na zozname a bratov som videla len tých amerických, ale myslím, že to bolo už od začiatku jasné, že severské filmy sú omnoho lepšie :)

  OdpovědětVymazat
 12. Ja doporučuju http://www.csfd.cz/film/9568-truman-show/
  http://www.csfd.cz/film/17622-na-pokraji-slavy/
  http://www.csfd.cz/film/6977-absolvent/
  plus Anna Karenina
  Co naopak nedoporučuju je Mistr a Do Říma s láskou..

  OdpovědětVymazat
 13. Já můžu doporučit navždy spolu ! :)

  OdpovědětVymazat

 
Používá technologii služby Blogger.